A Düşük NOx yakıcı yakıtın yanması sırasında nitrojen oksit (NOx) oluşumunu en aza indirecek şekilde tasarlanmış bir yanma cihazıdır. Bunu, alev sıcaklığını kontrol ederek, hava veya yakıt girişini aşamalandırarak ve karıştırma sürecini optimize ederek (tipik olarak NOx emisyonlarını aşağıdaki şekilde azaltarak) başarır: %30 ila %80 Geleneksel brülörlerle karşılaştırıldığında. Döner fırınlar, çimento fabrikaları, enerji kazanları ve petrokimya ısıtıcıları gibi endüstriyel uygulamalarda, Düşük NOx brülörleri, termal verimlilikten ödün vermeden sıkı çevre düzenlemelerini karşılamaya yönelik birincil donanım çözümüdür.
NOx, nitrik oksit (NO) ve nitrojen dioksit (NO₂) için ortak bir terimdir. Bu gazlar, yer seviyesinde ozon oluşumuna, asit yağmuruna ve ince partikül maddeye (PM2,5) katkıda bulundukları için küresel olarak düzenlenmektedir. Avrupa Birliği'nde, çimento üretimine yönelik Endüstriyel Emisyon Direktifi (IED) ve Mevcut En İyi Teknikler Referans Belgesi (BREF), NOx limitlerini şu şekilde belirlemektedir: 200–500 mg/Nm³ (%10 O₂'da). Amerika Birleşik Devletleri'nde, EPA'nın Tehlikeli Hava Kirleticilerine İlişkin Ulusal Emisyon Standartları (NESHAP) ve Temiz Hava Yasası kapsamındaki eyalet düzeyindeki kurallar, karşılaştırılabilir veya daha katı eşik değerleri uygulamaktadır. Pahalı yanma sonrası sistemler (SCR/SNCR) olmadan uyumluluğun sağlanması, birçok durumda eski brülörlerin modern Düşük NOx tasarımlarıyla değiştirilmesini gerektirir.
Düşük NOx yakıcılarının neden gerekli olduğunu anlamak, NOx oluşum kimyasına detaylı bir bakış gerektirir. Her biri farklı bir bastırma stratejisi gerektiren üç temel mekanizma vardır:
Düşük NOx brülör tasarımı aynı anda üç mekanizmayı da hedefler. Döner fırın uygulamalarında en büyük zorluk, klinker veya kireç kalitesi için gereken yüksek alev parlaklığını ve ısı akışını korurken termal NOx'i baskılamaktır. Tasarım paradoksu, yüksek ürün kalitesinin yoğun ısı transferi gerektirmesi, NOx düzenlemelerinin ise ılımlı alev sıcaklıkları gerektirmesidir; bu, gelişmiş çok kanallı brülör teknolojisinin özel olarak çözmek için tasarlandığı bir çelişkidir.
Modern Düşük NOx brülörleri, bileşik NOx azaltımlarını sağlamak için genellikle tek bir brülör gövdesinde birleştirilen, birbiriyle örtüşen birkaç yanma mühendisliği stratejisi kullanır:
Toplam yanma havası, yanma odası boyunca farklı eksenel konumlarda iletilen birincil, ikincil ve bazen üçüncül akışlara bölünür. Başlangıçtaki yakıt açısından zengin birincil bölge, stokiyometrik altı hava-yakıt oranında (λ < 1) çalışır; bu, tepe alev sıcaklığını bastırır ve termal NOx oluşumu için oksijen kullanılabilirliğini sınırlar. Kalan hava, yanmanın tamamlanması için kademeli olarak aşağı yönde verilir. Bu teknik tek başına termal NOx'i %40–60 . Döner fırınlarda, fırının klinker soğutucusundan (900–1.000°C'de) çekilen kendi ikincil havası, birincil hava düşük tutulduğunda doğal bir hava kademelendirme mekanizması işlevi görür.
İkincil bir yakıt akışı - tipik olarak Toplam ısı girişinin %10–20'si - Birincil yanma bölgesinin aşağı akışında, oksijeni yetersiz bir yeniden yanma bölgesine enjekte edilir. Bu indirgeyici ortamda, hidrokarbon radikalleri halihazırda oluşmuş NO ile reaksiyona girerek moleküler nitrojen (N₂) ve su buharı üretir. Süreç, NOx'in ek olarak yok edilmesini sağlar. %50–70 iyi tasarlanmış sistemlerde. Yeniden yakma özellikle yakıt NOx'in kontrol edilmesinde etkilidir ve genellikle alternatif yakıtları birlikte işleyen kömür yakıtlı fırın brülörleriyle entegre edilir.
Soğutulmuş egzoz gazları (tipik olarak 200–350°C'de) bacadan yanma havası akımına veya doğrudan alev bölgesine yeniden sirküle edilir. İnert gaz kütlesi oksijen konsantrasyonunu seyreltir ve ısıyı emerek adyabatik alev sıcaklığını 150–200°C . Dahili FGR oranları %10–30 Endüstriyel gaz ve sıvı yağ yakıcılarında standarttır. Harici FGR, ek kanal sistemi ve fanlar gerektirir ancak daha hassas kontrol sunar. FGR, hava kademelendirmeyle birlikte NOx'i aşağıdaki seviyelere düşürebilir 30 mg/Nm³ Doğal gazla çalışan brülörlerde — Ultra Düşük NOx (ULN) olarak nitelendirilir.
Brülörün minimum fazla havayla çalıştırılması, termal NOx oluşumu için mevcut toplam oksijeni azaltır. Modern Düşük NOx brülörleri, sıkı proses kontrolleri için tasarlanmış olup fazla havayı %1–5 eski tasarımlarda %10-15'e kıyasla fırın girişinde. LEA işlemi aynı zamanda spesifik ısı tüketimini ve baca gazı hacmini de azaltarak, ürün tonu başına daha düşük CO₂ emisyonu gibi ikincil bir fayda sağlar. Bununla birlikte, yetersiz fazla hava, CO oluşumu ve eksik yanma riski taşır ve bu da hassas oksijen ölçümü ve kontrol döngüleri gerektirir.
Doğal gaz veya LPG kullanılan uygulamalarda, fakir ön karışımlı brülörler, ateşlemeden önce yakıtı ve havayı homojen bir şekilde harmanlayarak, termal NOx eşiğinin çok altında tepe sıcaklıklarına sahip, düzgün bir zayıf alev elde eder. ULN ön karışım brülörleri aşağıdaki NOx çıkışlarını elde edebilir 9 ppm (yaklaşık 17 mg/Nm³) Kaliforniya'daki en katı hava kalitesi düzenlemelerini (SCAQMD Kural 1146) ve karşılaştırılabilir küresel standartları karşılamaktadır. Bu brülörler geri tepme riski ve düşük ısı akısı nedeniyle döner fırınlar için uygun değildir ancak endüstriyel kazanlarda, kurutucularda ve proses ısıtıcılarında yaygın olarak kullanılırlar.
| Brülör Tipi | NOx Azaltma ve Başlangıç Seviyesi | Tipik Uygulama | Yakıt Türleri |
|---|---|---|---|
| Hava Kademeli Brülör | %30–60 | Kazanlar, fırınlar | Gaz, petrol, kömür |
| Yakıt Kademeli (Yeniden Yakma) Brülör | %50–70 | Güç üretimi | Gaz, toz haline getirilmiş kömür |
| FGR Brülörü | %40–50 | Proses ısıtıcıları | Doğalgaz, LPG |
| Döner Fırın Çok Kanallı Brülör | %30–80 | Çimento, kireç, mineraller | Kömür, gaz, petrol, AFR |
| Ultra Düşük NOx (ULN) Ön Karışım Brülörü | %70–90 | Endüstriyel ısıtma | Doğal gaz |
| Alevsiz Oksidasyon (FLOX) Brülör | %80–95 | Yüksek sıcaklık fırınları | Gaz, hidrojen karışımları |
Bunlar arasında, Alevsiz Oksidasyon (FLOX) Yüksek Sıcaklıkta Havadan Yanma (HiTAC) olarak da bilinen bu teknoloji, gelişmekte olan bir teknoloji olarak özel olarak anılmayı hak ediyor. FLOX, yanma havasını yakıtın kendiliğinden tutuşma sıcaklığının üzerinde (tipik olarak 800°C'nin üzerinde) ön ısıtmaya tabi tutarken yeniden sirküle edilen baca gazıyla seyrelterek görünür alev oluşumunu ortadan kaldırır ve oldukça düzgün sıcaklık profilleri elde eder. Bu, onu sıcaklık homojenliğinin kritik olduğu ısıl işlem fırınları için ideal kılar ve hidrojen ortak ateşleme programlarıyla ortaklaşa döner fırın uygulamaları için değerlendirilmektedir.
döner fırın brülörü tüm endüstrideki teknik açıdan en zorlu yanma ortamlarından birini temsil eder. Çimento döner fırınları — en yaygın uygulama — sinterleme bölgesi sıcaklıklarında çalışır. 1.400–1.500°C , yüksek temel NOx seviyeleri üreten 800–1.500 mg/Nm³ . Uygun şekilde belirlenmiş bir Düşük NOx döner fırın brülörü, birbiriyle çelişen iki hedefi uzlaştırmalıdır: ürün kalitesini (klinker nodülizasyonu, serbest kireç içeriği, yanabilirlik) sağlamak için gereken yoğun, sabit ve son derece parlak alevi korurken NOx'i bastırmak. Yanlış tasarlanmış bir Düşük NOx fırın brülörü, NOx'i azaltan, aynı zamanda fırın çıkışını düşüren ve spesifik ısı tüketimini artıran uzun, tembel bir alev üretebilir; hiçbir tesis yöneticisinin kabul etmeyeceği bir değiş-tokuş.
Çimento ötesinde, Düşük NOx döner fırın brülörleri aşağıdaki konularda kritik öneme sahiptir: kireç fırınları (900–1.200°C'de çalışan petrol, kimya ve kağıt endüstrileri); maden işleme fırınları (demir cevheri peletleme, kaolin kalsinasyonu); tehlikeli atık yakma fırınları (düzenleyici NOx sınırlarının en katı olduğu, çoğunlukla 200 mg/Nm³'ün altında olduğu yerlerde); ve hafif agrega (LWA) fırınları . Her uygulama farklı alev geometrisi, yakıt esnekliği ve sıcaklık profili gerektirir.
Modern Düşük NOx döner fırın brülörleri, çok kanallı eşmerkezli tasarım tipik olarak merkezi bir eksen etrafında eş eksenli olarak düzenlenmiş 3 ila 5 ayrı kanala sahiptir. Kanalların sayısı ve düzeni tedarikçiye ve yakıt türüne göre değişir:
ratio of swirl air to axial air — expressed through the birincil hava momentum numarası (M) Birincil hava momentum akısının ikincil hava momentum akısına oranı olarak tanımlanan alev şekli ve NOx çıkışı için temel ayar parametresidir. Daha yüksek M değerleri daha kısa, gür ve daha yoğun alevler üretir (yanması zor klinker için tercih edilir); daha düşük M değerleri daha uzun, kurşun kalem benzeri alevler üretir (tozlu fırınlarda veya kireç üretiminde tercih edilir). Düşük NOx fırın brülörlerindeki tipik birincil hava miktarları, Toplam yanma havasının %6-12'si eski tek kanallı tasarımlardaki %15-25'e kıyasla, termal NOx'in en hızlı şekilde üretildiği tepe alev bölgesindeki yüksek sıcaklıktaki, oksijen açısından zengin hava miktarını azaltır.
Komple bir fırın sisteminde, özellikle de dünya çapındaki yeni çimento kapasitesinin çoğunluğunu temsil eden modern ön kalsinasyon fırınlarında, NOx azaltımı yalnızca tekil yakıcıda değil sistem düzeyinde de sağlanır. Entegre strateji şu şekilde çalışır:
Bu entegre yaklaşım, modern ön kalsinatörlü çimento tesislerinin NOx emisyon seviyelerine ulaşmasını sağlar. 200–500 mg/Nm³ — AB IED/BREF limitlerinin oldukça dahilindedir ve daha maliyetli SCR sistemleriyle rekabet edebilir. Günde 5.000 tpd'lik bir klinker hattı üzerinde iyi bir şekilde devreye alınmış bir FLSmidth JETFLEX veya KHD Pyrojet brülörü, aşamalı bir ön kalsinatör ile birlikte, NOx seviyelerinin sürekliliğini göstermiştir. 300–350 mg/Nm³ herhangi bir SNCR reaktifi tüketimi olmadan.
| Parametre | Konvansiyonel Brülör | Düşük NOx Fırın Brülörü |
|---|---|---|
| NOx Emisyonu (çimento fırını) | 800–1.500 mg/Nm³ | 200–500 mg/Nm³ |
| Birincil Hava Hacmi | Toplamın %15-25'i | Toplamın %6-12'si |
| Tepe Alev Sıcaklığı | ~1.900°C | ~1.700–1.800°C |
| Alternatif Yakıt Yeteneği | Sınırlı (<%10 termal ikame) | %80'e kadar termal ikame |
| Spesifik Isı Tüketimi | Temel | %-3'e kadar nötr |
| Refrakter Aşınma Oranı | Daha yüksek (daha sıcak, daha kısa alev) | Azaltıldı (daha uzun kampanya ömrü) |
| Yatak Kapatma Oranı | 2:1 tipik | 3:1 ila 5:1 |
| Eşzamanlı Çoklu Yakıt Ateşleme | Mümkün değil | Aynı anda 4 yakıta kadar |
Döner fırın için doğru Düşük NOx brülörünün seçilmesi, yalnızca çevresel uyumluluğu değil aynı zamanda üretim kapasitesini, yakıt maliyetlerini ve refrakter ömrünü de etkileyen çok disiplinli bir mühendislik kararıdır. Aşağıdaki kriterler değerlendirme sürecine rehberlik etmelidir:
Gelişmiş Düşük NOx döner fırın brülörlerinin ticari açıdan en önemli uygulamalarından biri, alternatif yakıtlar ve hammaddeler (AFR) . Atık depolama maliyetleri arttıkça ve karbon fiyatlandırma mekanizmaları küresel olarak genişledikçe, çimento ve kireç üreticileri termal ikame oranlarını (TSR) (toplam ısı girdisinin alternatif yakıtlardan elde edilen kısmı) agresif bir şekilde artırıyor.
Avrupa'nın önde gelen çimento üreticileri şu TSR değerlerine ulaştı: %80–100 Belirli tesislerde (örneğin Holcim'in Almanya ve İsviçre'deki tesisleri), fosil yakıt tüketimini ve CO₂ yoğunluğunu önemli ölçüde azaltır. Fırının ana brülörü en zorlu alternatif yakıtları işler: kaba RDF (atıktan türetilmiş yakıt, parçacık boyutu 50 mm'ye kadar), TDF (lastikten türetilmiş yakıt, çelik tel ile kıyılmış kauçuk), hayvan unu ve kirlenmiş biyokütle. Bu yakıtlar aşağıdaki özelliklere sahip özel, geniş çaplı bir AF kanalı gerektirir:
NOx implications of high-TSR operation are complex. While biomass and RDF generally contain less fuel-bound nitrogen than petcoke or coal, their lower calorific value and slower burnout rates can alter flame temperature profiles in ways that either increase or decrease thermal NOx depending on kiln configuration. A Low-NOx burner with real-time momentum control is therefore essential for maintaining NOx compliance as fuel mix varies daily or even hourly in high-TSR operations.
Düşük NOx'li bir brülör, birincil (yanma tarafı) ölçü ve NOx kontrolünün ilk hattı olarak en uygun maliyetli olanıdır. Daha sıkı sınırlar veya sahaya özgü koşullar daha fazla indirim gerektirdiğinde sıklıkla ikincil (yanma sonrası) önlemlerle birleştirilir:
Mevcut AB veya ABD EPA standartlarına uyumu hedefleyen çoğu çimento ve kireç tesisi için, SNCR ile birleştirilmiş Düşük NOx döner fırın brülörü sermaye maliyeti, işletme karmaşıklığı ve emisyon performansı arasında optimum dengeyi sunarak kombine NOx seviyelerini sunar. 150–250 mg/Nm³ kabaca toplam sistem maliyetinde 5–8 kat daha düşük eşdeğer bir SCR kurulumundan daha iyidir.
global Low-NOx burner market for rotary kilns is served by a limited number of highly specialized combustion engineering firms with decades of cement- and lime-specific application knowledge. Key suppliers and their flagship products include:
Tedarikçileri değerlendirirken, NOx performansı son derece sahaya özel olduğundan, alıcılar her zaman karşılaştırılabilir fırın boyutları, yakıt karışımları ve klinker çıkış seviyelerinde ayrıntılı referans tesis verilerini talep etmelidir. Bir yakıcı başarıyor 350 mg/Nm³ gazla çalışan bir fırında teslim edilebilir 600 mg/Nm³ sistem düzeyinde yanma ayarlamaları olmaksızın aynı fırında %60 petrokok çalıştırıyor. Yalnızca tedarikçinin sağladığı veriler değil, temsili çalışma koşulları altında üçüncü taraf emisyon testleri durum tespiti için standart olmalıdır.
regulatory pressure driving Low-NOx burner adoption continues to intensify globally. The EU's revised BREF for cement, lime, and magnesium oxide (published 2013, under revision for 2024–2025) is expected to tighten BAT-associated emission levels (BAT-AELs) for NOx in cement kilns to 100–450 mg/Nm³ — birçok mevcut salt SNCR kurulumunu SCR iyileştirmelerine doğru itiyor ve gelişmiş bir Düşük NOx fırın brülörünün temel katman olarak rolünü her zamankinden daha kritik hale getiriyor.
Geleceğe baktığımızda, ortaya çıkan üç trend, döner fırınlar için Düşük NOx brülör teknolojisini yeniden şekillendiriyor:
Düşük NOx'li brülörler - özellikle çok kanallı döner fırın brülör tasarımları - önemli enerji kesintileri veya karmaşık reaktif sistemleri olmadan güvenilir, uygun maliyetli NOx azaltımı sağlar. Fırın NOx emisyonlarını fazladan azaltma yeteneği ile 1.000 mg/Nm³'den 400 mg/Nm³'ün altına kadar Yalnızca yanma mühendisliği sayesinde çimento, kireç, mineraller ve atıkların birlikte işlenmesi endüstrilerinde vazgeçilmez olmaya devam ediyorlar. Alternatif ve atıklardan elde edilen yakıtlarla uyumlulukları, onları aynı anda hem emisyon kontrol aracı hem de maliyet düşürme aracı olarak konumlandırıyor. Düzenleme limitlerinin sıkılaştırılmasıyla karşı karşıya kalan tesis operatörleri için, modern bir Düşük NOx döner fırın brülörüne geçmek her zaman ilk ve en uygun maliyetli adımdır SNCR reaktif sistemlerine veya SCR kurulumlarının önemli sermayesine yatırım yapmadan önce kademeli bir emisyon kontrol stratejisinde.
Düşük NOx'li bir brülör tipik olarak aşağıdaki aralıkta NOx emisyonlarına ulaşır: 30–150 mg/Nm³ Hava kademelendirme, FGR veya yakıt kademelendirme gibi teknikleri kullanarak standart endüstriyel uygulamalarda doğal gaz üzerinde. Ultra Düşük NOx (ULN) brülör, daha da ileri giderek, yalın ön karışım teknolojisi ve/veya derin FGR kullanarak NOx seviyelerinin altına iner 9 ppm (yaklaşık 17 mg/Nm³) . ULN brülörleri Kaliforniya'da yaygındır (SCAQMD Kuralı 1146 uyarınca düzenlenmiştir) ve genellikle kazanlarda ve proses ısıtıcılarında doğal gaz veya LPG ile sınırlıdır. Geri tepme riski ve çok yüksek, kararlı ısı akışlarına duyulan ihtiyaç nedeniyle döner fırın uygulamaları için uygun değildirler.
Evet, güçlendirme en yaygın uygulamalardan biridir. Çok kanallı Düşük NOx döner fırın brülörlerinin çoğu, mevcut fırın davlumbazı geometrileri ve brülör platformu boyutlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Retrofit işlemi tipik olarak brülör gövdesinin ve nozül grubunun değiştirilmesini, ilave yakıt kanalları için yakıt besleme hatlarının yeniden yönlendirilmesini, birincil hava fanının daha düşük hacimli daha yüksek hız için yükseltilmesini ve tesis DCS'sindeki yanma kontrol mantığının yeniden yapılandırılmasını gerektirir. Günde 3.000-5.000 ton klinker hattındaki yenileme projeleri genellikle maliyetlidir 0,5–1,5 milyon € ve yakıt maliyetinin düşürülmesi ve uyum cezalarından kaçınılması yoluyla 2-4 yıl içinde geri ödeme elde edin.
Uygun şekilde tasarlanıp devreye alındığında, Düşük NOx'lu bir döner fırın brülörü aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır: nötr ila hafif olumlu etki Klinker kalitesi ve fırın çıkışı hakkında. Daha düşük birincil hava hacimleri, fırın davlumbazındaki mevcut ikincil hava sıcaklığını artırır (yaklaşık 20–50°C), bu da klinker soğutucusundan ısı geri kazanımını iyileştirir ve spesifik ısı tüketimini azaltır. Bununla birlikte, brülör doğru şekilde ayarlanmazsa, özellikle de alev şekli çok uzunsa veya yeterince yoğun değilse, serbest kireç içeriği artabilir ve bu da sinterlemenin tamamlanmadığını gösterir. Brülör tedarikçisinden işletmeye alma ve sürekli operasyonel destek, yenileme veya yeni kurulumdan sonraki ilk 3-6 ay boyunca çok önemlidir.
Modern Düşük NOx döner fırın brülörleri aşağıdakiler için tasarlanmıştır: çoklu yakıt esnekliği . Toz haline getirilmiş kömür (partikül boyutu <100 µm, nem <%1), petrol koku (petrol), doğal gaz, LPG, ağır akaryakıt (HFO) ve lastikten türetilmiş yakıt (TDF), atıktan türetilmiş yakıt (RDF, kanal tasarımına bağlı olarak parçacık boyutu 30-50 mm'ye kadar), hayvan unu, kurutulmuş kanalizasyon çamuru ve biyokütle peletleri dahil olmak üzere bir dizi alternatif yakıtı aynı anda ateşleyebilirler. Birden fazla yakıtı aynı anda proses kesintisi olmadan idare edebilme yeteneği, premium tedarikçiler arasında rekabette önemli bir fark yaratan unsurdur. %60'ın üzerinde TSR'ye ulaşan tesisler genellikle minimum minimum değere sahip özel bir AF kanalı gerektirir. 25–30 mm iç çap ve sertleştirilmiş nozul ucu yapısı.
Performans izleme genellikle şunları içerir: a Sürekli Emisyon İzleme Sistemi (CEMS) NOx, SO₂, CO, O₂ ve toplam tozu gerçek zamanlı olarak ölçen fırın yığınına kurulu; görsel ve kızılötesi alev şekli izleme sağlayan fırın içi alev kameraları; her brülör kanalında birincil hava akışı, basınç ve sıcaklık vericileri; yakıt kütle akış ölçerleri (kömür ve AF için Coriolis tipi); ve klinker kalite analizörleri (serbest kireç, Blaine inceliği). Gelişmiş kurulumlarda ayrıca fırın kabuğu sıcaklık haritalaması için akustik pirometreler ve CO/O₂ dengesinin izlenmesi için fırın giriş odasında optik gaz analizörleri bulunur; bu, yanma anormalliklerinin NOx seviyelerini veya ürün kalitesini etkilemeden önce erken uyarısını sağlar.
main structural body (lance tube, air ducts, outer casing) of a Low-NOx rotary kiln burner typically has a service life of 15-25 yaş uygun bakım ile. Nozül uçları, girdap kanatları ve kömür/AF taşıma boruları dahil olmak üzere aşınma bileşenlerinin her seferinde değiştirilmesi gerekir 12–36 ay yakıtın aşındırıcılığına ve çalışma saatlerine bağlıdır. Tedarikçiler genellikle yedek parça programlarını üretimden sonra en az 15 yıl boyunca sürdürürler. Ekonomi, nozül ucu düzeneklerinin genellikle maliyetli olması nedeniyle, tam brülör değişimi yerine periyodik nozül değişimi yoluyla brülör gövdesi ömrünün uzatılmasını kuvvetle tercih eder. %5-15 tam brülör sistemi fiyatı.
Sınırlı alternatif yakıt ortak işlemesi ile öncelikli olarak kömür veya petrokok ile çalışan fırınlar için, tek başına bir Düşük NOx brülörü tipik olarak aşağıdaki sonuçlara ulaşır: 400–600 mg/Nm³ — 500 mg/Nm³'lük mevcut AB IED limitiyle uyumludur ancak revize edilmiş çimento BREF'inde beklenen daha sıkı BAT-AEL aralığının potansiyel olarak üzerindedir (muhtemelen 100–450 mg/Nm³). Bu gibi durumlarda SNCR eklenmesi en sık görülen sonraki adımdır. Gazla çalışan fırınlar veya yüksek biyokütle TSR'sine sahip fırınlar için, yalnızca brülördeki NOx seviyeleri 250–400 mg/Nm³ ulaşılabilirdir ve mevcut sınırları karşılar. Özellikle Almanya, Hollanda ve Avusturya'da olmak üzere 2025 sonrası sıkılıkla karşı karşıya kalan tesisler, SCR sermaye yatırımı olmadan uyumlu kalabilmek için giderek daha fazla Düşük NOx brülörlerini (SNCR aşamalı ön kalsinatör) birleştiriyor.